Wolność łączy

Julia

1 sierpnia 2020

Jest coś takiego, co łączy wszystkich ludzi i jest ponad wszystkimi podziałami. Mowa oczywiście o pragnieniu wolności. Każdy z nas chce być wolnym człowiekiem, mieć możliwość decydowania o sobie i życia w wolnym kraju. Jednak historia pokazuje, że nie zawsze było to możliwe. Dziś mija równe 76 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego, największego zrywu ruchu oporu w Europie. Zrywu, który zjednoczył Polaków w imię wolności. Nie liczyło się wtedy nic innego. 

Dzięki odwadze i waleczności powstańców żyjemy dziś w wolnym kraju. Wiele osób kwestionuje słuszność tego zrywu i robi to zupełnie niepotrzebnie, bo pomimo tego, że Powstanie Warszawskie przyniosło wiele strat, to jest ono ważnym symbolem. Symbolem polskości. Pokazuje, że kiedy coś zagraża naszej wolności, umiemy się zjednoczyć i stanąć do walki o to, co dla nas ważne. 

Dziś jest trochę inaczej – nie musimy już walczyć z okupantem, ale to nie znaczy, że walka jest skończona. Bo chociaż lata mijają, to pewne rzeczy się nie zmieniają. Cały czas pojawia się problem braku szacunku do drugiego człowieka. Powstańcy w czasie powstania walczyli o godność i szacunek dla wszystkich ludzi, a my powinniśmy to kontynuować i także o to walczyć, choć w innej formie. Powinniśmy brać przykład z naszych starszych rodaków i nie pozwolić, aby w naszym kraju ktoś był prześladowany przez to, że ma inne poglądy. Nie ze wszystkim musimy się zgadzać, ale musimy szanować drugiego człowieka, bo każdy z nas ma prawo do wolności. 

Postawa powstańców pokazuje nam jeszcze jedną ważną rzecz: nie można być biernym wobec tego co dzieje się na świecie i w kraju. Choć nie jesteśmy w stanie zmienić całego świata, to jest coś co możemy dla tego świata zrobić – działać. Jak możemy działać, skoro nie ma teraz żadnego powstania? Nasze działanie składa się z prostych czynności, takich jak pójście na wybory, działania na rzecz lokalnej społeczności, obrona wartości czy ochrona środowiska. 

Zadania, które przed nami stoją są nieco inne niż te, przed którymi stanęli Powstańcy 76 lat temu, ale są równie ważne. Oni wywiązali się ze swoich zadań, teraz kolej na nas. Pamiętajmy o tym, że wolność łączy i zwycięża wszystkie podziały. Tego dnia nie zapominajmy, by oddać hołd tym, którzy o tę wolność walczyli.

 

Zapisz się do newslettera!

Na dobry początek – zapisz się na nasz newsletter!
Zaraz do Ciebie napiszemy!

Copyright targowiskoblog.pl © 2019 All Rights Reserved.