Powiedz "TAK"

Julia

18 maja 2020

Dziś Jan Paweł II obchodziłby swoje 100 urodziny, nie będę tutaj pisać kolejnej biografii Papieża Polaka, bo w Internecie jest ich pełno i myślę, że każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu posiada wiedzę w tym zakresie. W tym dniu chodzi mi po głowie coś innego, zastanawiam się, co Papież powiedziałby nam, gdyby żył dzisiaj. Jakby skomentował to, co dzieje się teraz na świecie. Pomyślicie sobie “no niepoważna jakaś”, a ja Wam powiem, że znam odpowiedź. Ale jak to?! Tak po prostu! 

 Spokojnie! Nie wymyśliłam sobie tego. Otóż sprawa jest prosta – słowa Jana Pawła II mają to do siebie, że nigdy nie tracą swojej wartości, są ponadczasowe. Odpowiedź na pytania, które zrodziły się w mojej głowie znalazłam w “Orędziu do młodzieży całego świata z okazji III Światowego Dnia Młodzieży. Zróbcie wszystko cokolwiek wam powie (J 2,5)”. Orędzie to Papież napisał przed ŚDM w 1988 roku. Pada tam wiele ważnych słów, jednak ja skupiłam się na szukaniu odpowiedzi na swoje pytania. 

 Co znalazłam? 

 “Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2, 5). 
“Właśnie te słowa wybrałem jako myśl przewodnią Światowego Dnia Młodzieży 1988. Zawierają one bardzo ważne przesłanie skierowane do wszystkich ludzi, w każdej epoce. „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie…” – znaczy: słuchajcie Jezusa, mojego Syna, idźcie za Jego słowem i zaufajcie Mu. Uczcie się mówić „tak” Chrystusowi w każdej okoliczności waszego życia. Jest to przesłanie bardzo krzepiące na duchu, którego wszyscy potrzebujemy.” 

 Idealne słowa na ten czas prawda? Papież wypowiedział je 33 lata temu, ale myślę że gdyby przyszło mu zabrać głos dzisiaj, to właśnie takie słowa byśmy usłyszeli. Ale idźmy dalej! 

 Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie…”. W tym krótkim zdaniu zawiera się cały życiowy program, który Maryja – Mistrzyni zrealizowała jako pierwsza spośród uczniów Chrystusa, i którego dzisiaj uczy również nas. Jest to program życia oparty na mocnym i pewnym fundamencie, jakim jest Jezus Chrystus.” 

Papież wskazuje nam w tym miejscu nam z kogo powinniśmy czerpać w tym trudnym czasie i przypomina na jakim fundamencie budować nasze życie. Dalej! 

Światem, w którym żyjemy, wstrząsają rozmaite kryzysy, a wśród nich jednym z najbardziej niebezpiecznych jest zagubienie sensu życia. Wielu współczesnych nam ludzi utraciło prawdziwy sens życia i szuka jego namiastek w niepohamowanym konsumizmie, w narkotykach, w alkoholu lub w erotyzmie. Szukają szczęścia, a znajdują smutek, pustkę w sercu, a nierzadko rozpacz. W takiej sytuacji wielu młodych stawia sobie zasadnicze pytania: jak powinienem przeżyć swoje życie, aby go nie zmarnować? Na jakim fundamencie powinienem je budować, aby było ono naprawdę szczęśliwe? Co mam czynić, aby swojemu życiu nadać sens? Jak mam postępować w trudnych i skomplikowanych sytuacjach życiowych – w rodzinie, w szkole, na uniwersytecie, w pracy, w kręgu przyjaciół? Są to pytania, niekiedy dramatyczne, które dzisiaj z pewnością stawia sobie wielu z was.Jestem przekonany, że wszyscy chcecie budować swoje życie na mocnych podstawach, pozwalających przetrwać próby, których nie brak nigdy, że chcecie budować je na fundamencie ze skały. I oto staje przed wami Maryja, Dziewica z Nazaretu, pokorna Służebnica Pańska, która wskazując na swego Syna mówi: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie…”, to znaczy słuchajcie Jezusa, idźcie za Nim, bądźcie Mu posłuszni, bądźcie posłuszni Jego przykazaniom, zaufajcie Mu. Jest to jedyny program życia prawdziwie udanego i szczęśliwego. Jest to także jedyne źródło najgłębszego sensu życia.” 

Ten fragment Orędzia pokazuje nam realny problem, który dotyk młodych ludzi na przestrzeni lat. Większość ludzi jest teraz przytłoczonych, zadajemy sobie pytania o sens życia, czujemy pustkę. Czytając ten fragment dociera do mnie, że naszym największym problemem nie jest epidemia, tylko fakt, że budujemy swoje życie na marnych fundamentach i zmagamy się z tym jako ludzkość od wielu lat. 

Naprawdę ciężko uwierzyć, że słowa wypowiedziane 33 lata temu tak idealnie pasują do tego, z czym przychodzi nam się mierzyć dzisiaj. Jak to w ogóle możliwe? Lata mijają, świat i problemy się zmieniają, ale klucz do ich rozwiązania nie ulega zmianie. Tym kluczem jest Jezus Chrystus i to właśnie odpowiedź na moje pytanie. Jestem pewna, że Papież powiedziałby nam dzisiaj i każdego innego dnia, “Powiedzcie “tak” Jezusowi.” Zrobiłby to pewnie z uśmiechem na ustach, z którym zawsze zwracał się do młodzieży, i który wszyscy doskonale pamiętamy, bo rzadko schodził mu z twarzy. 

 Link do całości Orędzia:  http://www.nauczaniejp2.pl/dokumenty/wyswietl/id/761

Zapisz się do newslettera!

Na dobry początek – zapisz się na nasz newsletter!
Zaraz do Ciebie napiszemy!

Copyright targowiskoblog.pl © 2019 All Rights Reserved.