Podsumowanie miesiąca #kwiecień

30 kwietnia 2020

Ks. Michał

Julia

Weronika

Karolina

Przychodzimy do Was z czymś zupełnie nowym! Chcemy przedstawić Wam nasze “Podsumowanie miesiąca”, będzie to cykl artykułów, w których nasza redakcja będzie zbierała rzeczy, które wydarzyły się lub zwróciły ich uwagę w danym miesiącu. Zbierzemy dla Was informacje: filmowe, muzyczne, książkowe, dotyczące treści z YouTube’a i wydarzeń, które miały miejsce w Kościele – niekoniecznie w takiej kolejności! Jak było w kwietniu? Sprawdźcie sami! 

Kościół 

1. Najdziwniejsze święta w ciągu ostatnich lat. 

Fakt wspominam bardziej kronikarsko, bo jest on powszechnie znany. Od połowy marca do połowy kwietnia w kościołach ze względu na epidemię koronawirusa mogło przebywać 5 osób. Przejmujący i oby niepowtarzalny był widok pustej świątyni w czasie Triduum Paschalnego. We Włoszech do dzisiaj kościoły są zamknięte, więc Włosi, by mogli powiedzieć o nas: „Fortunato”. Ale czy to rzeczywiście takie szczęście? Obyśmy jak najszybciej wrócili do normalności. 

2. Kardynał Pell uznany za niewinnego. 

Niby daleko, bo wszystko działo się w Australii. Tamtejszy metropolita Sydney został skazany sąd stanu Wiktoria za winnego nadużyć względem nieletnich. Jednak Sąd Najwyższy Australii orzekł, że hierarcha jest niewinny. Trwało to wszystko jednak długo, ponieważ od lutego 2019 kard. Pell przebywał w więzieniu o zaostrzonym rygorze. Na uwagę zasługuje fakt, że 26 lutego tego roku Stolica Apostolska wydała zakaz publicznego wykonywania posługi, czyli nie zamiotła sprawy pod dywan. Ciekawe czy ktoś nakręci kiedyś film o księżach, którzy zostali niesłusznie oskarżeni za jakieś przestępstwa? 

3. Beatyfikacja kard. Wyszyńskiego przełożona. 

Wielu ludzi, którzy choć dotknęli historii Polski po II Wojnie Światowej, z pewnością wiedzą ile Polacy zawdzięczają Stefanowi kardynałowi Wyszyńskiemu. Św. Jan Paweł II w dniu inauguracji pontyfikatu, 22 października 1978 roku powiedział do rzeczonego kardynała: „Nie byłoby na stolicy tego Papieża – Polaka, gdyby nie Twoja wiara”. Przez wiele lat wierni w Polsce nie pytali, czy kard. Wyszyński jest święty, tylko, kiedy to zostanie ogłoszone. I tak miało się stać 7 czerwca tego roku w Warszawie. Koronawirus jednak pokrzyżował plany i w ostatnich dniach kard. Nycz poinformował, że beatyfikacja zostaje przełożona, gdy ustanie epidemia. Mam wrażenie, że tak pod górkę, żeby zostać ogłoszonym świętym, jak ma kard. Wyszyński, to miał mało który polski święty. Ale i tak można przecież zawołać: „Kardynale, strzeż nasz naród!”.

YouTube 

1. Jak rozmawiać ze zwolennikami aborcji? 5 zasad 

Tego filmu po prostu nie mogło tu zabraknąć. Tomasz Samołyk bardzo rzeczowo i konkretnie porusza trudne tematy. Ostatnio temat aborcji był wyjątkowo głośny, słychać było różne głosy z różnych stron. Można było obserwować dyskusję na ten temat na niemalże wszystkich social mediach, ale ile z tych dyskusji miało sens? Ja po obejrzeniu tego filmu dochodzę do wniosku, że większość tych dyskusji można było sobie darować, bo i tak nic nie wniosło, nic oprócz negatywnych emocji. Polecam każdemu! 

https://www.youtube.com/watch?v=2×1-VRnZIvw

2. Dlaczego epidemia to wielkie błogosławieństwo? 

Ten kanał na YouTube jest doskonale znany i przez większość lubiany, ja również często tam zaglądam. Ojciec Adam Szustak robi genialną robotę, można go słuchać godzinami. W tym Vlogu daje nowe spojrzenie na epidemię, myślę że jest warty uwagi. Zachęca do refleksji i zastanowienia się nad tym jak sytuacja wygląda w naszym przypadku. 

3. Ks. Jan Kaczkowski w 20m2 Łukasza – internetowy talk-show 

Na ten film trafiłam przypadkowo, ale bardzo się z tego cieszę. Prawdę mówiąc ten film został opublikowany 5 lat temu, ale oglądanie go w czasie epidemii to świetna sprawa, bo choć na chwilę można odciągnąć myśli od koronawirusa i zdać sobie sprawę, z tego że każdego dnia przed epidemią ludzie też zmagali się z problemami, chorobami i musieli dawać radę, a to wzbudza we mnie jakąś nadzieję, że kiedyś to wszystko wróci do normy. Poczucie humoru i dystans ks. Kaczkowskiego urzeka mnie za każdym razem. 

Książki

1. Znajdź swój cud. Jak cuda Jezusa zmieniają Twoje życie (Chris Shook, Kerry Shook) 

Ta książka to idealna lektura na ten czas, leżała na mojej półce już od dawna, ale dopiero teraz po nią sięgnęłam. W Piśmie Świętym Bóg opowiada o cudach, które uczynił w życiu różnych ludzi. Dzięki tej książce dowiesz się: Jak zacząć doświadczać ich dzisiaj osobiście? Jaką rolę odgrywa w tym nasze zaangażowanie? Jakie obietnice składa nam Chrystus, gdy nie umiemy uwierzyć? Książkę czyta się przyjemnie, jest tak napisana, że można wybierać sobie rozdziały, których akurat potrzebujemy w danym momencie

Filmy

1. Haters gonna hate, czyli Hejter (2020) 

Hejt w obecnej dobie obecny jest chyba wszędzie. Nie da się wejść na jakąkolwiek stronę internetową bez przeczytania choćby jednej negatywnej opinii, która nie jest wcale obiektywną krytyką, lecz mową pełną nienawiści. O wadze złych słów możemy się przekonać , oglądając nowy film Jana Komasy, twórcy między innymi Bożego Ciała i Sali Samobójców. To właśnie druga część Sali…, Hejter, weszła na ekrany kin w tym roku.  Hejter to pełen retorycznych pytań film, który początkowo wydaje nam się bardzo przewidywalny, to później, dzięki precyzji Komasy i dokładności Pacewicza (scenarzysty), zmienia tory na bardziej zawiłe. Tomek (Maciej Musiałowski) na naszych oczach rozpoczyna pracę w agencji reklamowej, która, jak się okazuje, nastawiona jest na przekonywanie opinii publicznej do swoich racji. Momentami scenariusz zawiera luki, ale jednak jest to film ambitny, z ciekawą intrygą i bardzo dobrą grą aktorską. Mnie uderzyła w nim wielowymiarowość i nietuzinkowość w prowadzeniu głównego bohatera do celu, nie zabierając nam po drodze frajdy z oglądania. Jeśli macie podczas kwarantanny chociaż jeden wolny wieczór, poświęćcie go na obejrzenie Hejtera. Jest dostępny na większości platform ze słówkiem player i vod w nazwie. Niestety, są to serwisy płatne, ale jeśli zrzucicie się nawet w dwie osoby, zapłacicie mało.  

2. Gdyby Agatha Christie była reżyserką, czyli Na noże (2019) 

Rian Johnson, twórca uwielbianego przez niektórych Ostatniego Jedi, wkracza na nową ścieżkę z kryminałem pod pachą. Nawet jeśli nie lubicie czytać Agathy Christie i Harlana Cobena, to ten film wam się spodoba. Starszy mężczyzna w dziwny, niewyjaśniony sposób umiera w swoje urodziny, a my, przez cały film oglądamy śledztwo prowadzone przez Benoita Blanca (Daniel Craig). Reżyser niesamowicie sprytnie przeplata tu różne gatunki, a niegłupi scenariusz tylko go w tym nakręca. Film jest wielopłaszczyznowy i na pewno nikt się nie będzie podczas jego oglądania nudził. Producenci zatrudnili tu tak wielu genialnych aktorów, że trudno znaleźć choć jedną źle zagraną scenę, szczególnie, że większość z nich to wręcz rodzinne batalie – czyli sektory, przy których aktorsko można wykazać się najlepiej. Choć film pod koniec trochę zwalnia tempa, to zakończenie utwierdzi nas w przekonaniu, że to dobre kino.

Muzyka

Muzyczne wypieki, czyli album Chrust Igora Herbuta. 

Nie jestem muzyczną specjalistką, ale ten album naprawdę warto przesłuchać. Artysta zdecydował się na odważny krok, po albumach z zespołem Lemon nagrał krążek sam, bez udziału żadnych gości. Teksty trafiają w najbardziej czułe miejsca odbiorcy. Dwanaście utworów, które każdy zinterpretuje inaczej, bo właśnie taki był zamysł Herbuta. Mnie za serce chwycił fakt, że w albumie znajdują się piosenki, które napisał dla swojego małego synka. „Wzruszam się na myśl o naszym pierwszym spotkaniu, w tamto późne popołudnie”- tak śpiewa o momencie, kiedy ujrzał swojego Kaia. 

Jednak chyba najczęściej odtwarzam ponownie „Wdzięczność”. To chyba jedna z bardziej pozytywnych melodii jakie kiedykolwiek słyszałam. Tekst mówi tak prosto, o tej ważnej sprawie jaką jest wdzięczność, że chyba prościej się już nie da. Dlatego, zostawiam Cię czytelniku z tym jednym zdaniem, jednym smaczkiem, zachęcając do sprawdzenia tego albumu! 

Nie czekaj z wdzięcznością na nic wielkiego 
Bądź wdzięczny, a wszystko stanie się wielkie – Wdzięczność 

 

Do zobaczenia za miesiąc w kolejnym „Podsumowaniu miesiąca”!

Zapisz się do newslettera!

Na dobry początek – zapisz się na nasz newsletter!
Zaraz do Ciebie napiszemy!

Copyright targowiskoblog.pl © 2019 All Rights Reserved.