Jak spędzić wakacje z Bogiem?

Weronika

9 lipca 2020

Choć przyszło nam żyć w czasach, w których zakończenie roku wybrzmiało zupełnie inaczej niż zwykle, to nie sposób nie ucieszyć się z wakacji.  Niektórzy z nas mają już zaplanowane wyjazdy do rodziny na drugim końcu Polski, inni pojadą do pracy zrywać truskawki z krzaków, a jeszcze inni mają zamiar przeleżeć przynajmniej pierwsze dwa tygodnie w łóżkach, a potem – co ma być, to będzie! W żadnym sposobie spędzania wakacyjnego czasu nie ma nic złego. Pod warunkiem, że na swoje podróże, te bardziej i te mniej ekstremalne, zabierzemy Boga ze sobą. 

Wakacje kojarzą nam się z zamkniętymi szkołami i uczelniami oraz z dwoma – lub więcej – miesiącami całkowitego wypoczynku. Nawet, jeśli część z nas postanowi zarobić trochę groszy w te upalne dni, to i tak lepiej nam się żyje, kiedy z tyłu głowy nie mamy terminów kartkówek czy egzaminów. Dla większości naszych czytelników wakacje oznaczają OAZOWE REKOLEKCJE, w tym roku ciut inne, ale i tak napawające radością. To, jak niegdyś co roku odliczałam dni do wyjazdu na oazę jest tematem na inny artykuł. Teraz musimy skupić się na czymś innym! Wiadomym jest, że oaza, choć każdego roku jest przeznaczona dla wszystkich, nie zawsze jest przez wszystkich uczęszczana. Jak więc spędzić te wakacje tak, abyśmy byli każdego dnia przy Bogu, nawet jeśli nie będzie nas na rekolekcjach? 

Rozmawiaj z Nim! Wiem, brzmi strasznie sztampowo, jak odpowiedź piątoklasisty na pytanie księdza podczas niedzielnego kazania. Ale uwierzcie mi, takie najprostsze rzeczy zmieniają najwięcej! Modlitwa jest bardzo ważna na co dzień, a niestety w wakacje często o niej zapominamy. Spójrzmy prawdzie w oczy, czy może być coś lepszego teraz, w te gorące miesiące, niż wyjście na skąpaną słońcem łąkę, przejażdżkę rowerem czy patrzenie na jezioro w połączeniu z modlitwą? Umysł inaczej „oddycha” na świeżym powietrzu. Inaczej też się modlimy, gdy patrzymy w niebo i czujemy obecność Boga jeszcze bardziej. 

Bądź Mu wdzięczny! Czas wyjazdów i odkrywania świata to doskonały moment, by na chwilę się zatrzymać i rozejrzeć dookoła. Wtedy możemy dokładnie przyjrzeć się temu, co stworzył dla nas Bóg. Dziękuj Mu za te nowe miejsca, które odwiedzasz, a nawet za to, że możesz przeleżeć w łóżku cały dzień i oglądać serial, bo wreszcie zasłużenie wypoczywasz! 

Nie rezygnuj z Mszy! Jesteś w innym miejscu? Sprawdź odpowiednio wcześniej, gdzie będzie najbliższy kościół i o której godzinie trafisz tam na Mszę świętą! Pamiętaj, że wakacje nie mogą być rezygnacją z Eucharystii, choć zdaję sobie sprawę, że jest to ciężkie. Nawet jeśli będziesz w niedzielę za granicą, to pójdź do tamtejszego kościoła! Msze święte w obcym języku to frajda nie tylko duchowa, ale i gratka dla chcących nauczyć się nowych słówek. Najważniejsze kościoły i bazyliki mają przed wejściem książeczki z rozpisanymi odpowiedziami wiernych w języku ojczystym i najczęściej angielskim bądź francuskim. Korzystaj śmiało! 

Należy pamiętać, że Pan Bóg w czasie wakacji jest ciągle przy nas. Czeka tylko na nasze zaproszenie, abyśmy pozwolili Mu spędzić ten czas razem z nami. Pamiętaj, że jak najbardziej masz prawo do odpoczynku i nikt nie każe Ci się modlić całe dnie. Ale nie rezygnuj z kontaktu z Bogiem w ogóle.

Zapisz się do newslettera!

Na dobry początek – zapisz się na nasz newsletter!
Zaraz do Ciebie napiszemy!

Copyright targowiskoblog.pl © 2019 All Rights Reserved.