9 pomysłów na Adwent

Julia Brendel

29 listopada 2020

Na pewno wśród czytających ten artykuł znajdzie się ktoś, kto po 1 listopada zastanawiał się, czy wypada już słuchać świątecznych piosenek, a może i nawet kolęd. Jest to zupełnie normalne, szczególnie teraz, gdy po prostu brakuje odskoczni od zajęć zdalnych i tęsknoty za „normalniejszym” życiem. Dlatego też motywacji do zorganizowania sobie czasu raczej ubywa, niż przybywa. Przychodzimy wam z pomocą: przed wami 9 pomysłów na adwentowo-świąteczne zadania – znajdzie się coś i dla ciała, i dla ducha. Jakie te pomysły? Sprawdźcie sami! (Ps. 6 z nich zawiera drobne niespodzianki!)  

1. Patron na Adwent 

Znamy już na pamięć klasyczne postanowienia adwentowe/wielkopostne – nie raz decydowaliśmy się na rezygnację np. ze słodyczy. Może w tym roku podejdziesz do postanowień od innej strony? Wybierz patrona na czas Adwentu! Może to być święty, błogosławiony czy kandydat do wyniesienia na ołtarze – wybór należy do Ciebie. Zapisz kilka informacji o patronie, następnie pomyśl, co chcesz naśladować – wzorując się na nim, nad czym chcesz popracować – potem pozostaje tylko zapisywać swoje postępy. I tutaj pierwszy z sześciu dodatków – szablon „Patron na Adwent” do pobrania i wydrukowania. Link do dysku, w którym go znajdziesz, będzie poniżej.  

2. Kalendarz adwentowy 

Podkreśleniem radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie są znane nam wszystkim kalendarze adwentowe. Oferta w sklepach jest ogromna – od słodyczy, po kosmetyki. Jeśli nie chcesz kupować, możesz zrobić go własnoręcznie! Internet jest pełen inspiracji – drobne prezenty schować można np. w pudełka zrobione metodą origami, w pudełka po zapałkach czy koperty. Wiadomo, że przygotowując taki kalendarz, będziesz wiedzieć, co jest w środku – może więc takie kalendarze przygotujesz nawzajem z bliską Ci osobą? Na pewno będzie to świetny prezent na Mikołajki (z lekkim wyprzedzeniem, ale to chyba nie zaszkodzi), albo po prostu – wspólne, radosne oczekiwanie, przy otwieraniu kolejnych okienek, na otwarcie tego najważniejszego okienka – w naszym sercu, dla Jezusa!  

3. Prezenty 

Ile razy słyszałam pytanie „wolicie otrzymywać, czy dawać prezenty?”, tyle razy w większości padała odpowiedź „dawać”. Jednym z nieodłącznych punktów zakupów listopadowych i grudniowych jest poszukiwanie i przygotowanie prezentów. Skrupulatne obliczenia budżetu, żeby na wszystkie podarunki starczyło, upewnianie się po 100 razy, czy na pewno dla każdego mamy prezent – w tym pomoże wam „Planner prezentowy”. Drukujcie do woli! Dobrze jest się naszykować nieco wcześniej – tłumy w sklepach w ostatni tydzień przed Świętami są uciążliwe (a teraz nawet niewskazane), a przy zakupach online dochodzi oczywiście czas przesyłki.  

4. Roraty 

Kiedy ranne wstają zorze niektórzy odważni zabierają lampion i zaczynają kolejny dzień Adwentu od rorat. Decydujesz się w tym roku być jednym z nich? Mamy więc dla Ciebie kolejny szablon! Możesz zapisać sobie miejsca i godziny rorat w kościołach w okolicy – być może zaśpisz do siebie na 6:00, a u sąsiadów będzie o 6:30 i jeszcze wyrobisz? Zapisz sobie adres/najbliższy przystanek – żeby wiedzieć jak tam dotrzeć. Z uwagi na pandemię znajdziesz w szablonie również miejsce na zapisanie strony/miejsca na ewentualną transmisję na żywo – dzięki niemu przygotujesz się na wypadek kwarantanny czy izolacji! 

5. Playlista adwentowa i świąteczna 

Playlista adwentowa to świetne zadanie na najbliższe dni. Istnieje wiele pięknych pieśni adwentowych – może warto zrobić listę i wybrać te, które będą nam towarzyszyć w najbliższym czasie? Być może poznasz jakieś nowe – „Archanioł Boży, Gabriel” prawdopodobnie znasz już na pamięć. Świąteczne playlisty są nieco łatwiejszą sprawą – w Internecie znajdziesz sporo propozycji. Jeśli jednak masz ulubione wersje kolęd, pastorałek, piosenek, to świetny moment, żeby je zachować na później. Obie składanki pomogą, kiedy poczujesz przesyt po setnym wysłuchaniu piosenki „All I want for Christmas”, a sprzątane przez Ciebie półki będą znały jej tekst na pamięć.  

6. Przepisy świąteczne 

Chcesz zaskoczyć bliskich nowym przepisem na ciasto? Ktoś wysłał Ci ciekawy przepis na sałatkę? Zapisz jego nazwę, składniki i instrukcję przygotowania w naszym szablonie! Dobrą inicjatywą będzie wypróbowanie go nieco wcześniej niż kilka godzin przed rozpoczęciem świątecznego obiadu czy kolacji. Stres związany z efektem końcowym będzie zmniejszony do minimum. Poczujesz się pewnie, kiedy Twoje kulinarne dzieło nikogo nie zatruje, a rodzina zaproponuje Ci udział w kolejnej edycji Master Chefa.  

7. Życzenia

 Do Świąt jeszcze dużo czasu – masz więc dużo czasu na odpowiedzenie sobie na pytanie „Czego naprawdę chcę życzyć moim bliskim?”. Będziemy przygotowywać się na przyjście Zbawiciela – nowej nadziei, ogromnej radości, Światła. Czy w Boże Narodzenie najważniejsza będzie choinka, bombki i wesołe bałwanki? (Swoją drogą bałwanków jestem ciekawa, bo w zeszłym roku śnieg nie raczył spaść). Oczywiście każde życzenia – nawet te kopiowane z Internetu – są miłym gestem. Prawda jest jednak taka, że Boże narodzenie nie potrzebuje ulepszeń ani wierszyków o „magii”. W tym wszystkim najpiękniejszy będzie Nowonarodzony. Dziel się szczerymi życzeniami – prosto z serca!  

8. Świąteczne porządki 

Coraz częściej w ostatnich latach podkreśla się, że warto jest pewne rzeczy w związku ze Świętami zorganizować wcześniej – żeby przygotowania do nich nie przyćmiły tego, co najważniejsze. Jest jeszcze listopad – czasu jest więc całkiem sporo. Rozłożenie świątecznych porządków na drobne zadania sprawi, że nim się obejrzysz – Twój dom będzie lśnił. Co możesz zrobić wcześniej – zrób wcześniej. Pamiętaj również o porządku w Twoim sercu – on odegra tu kluczową rolę! I to już na samym początku Adwentu – niekoniecznie 24 grudnia podczas ostatnich rorat. Mamy dla Ciebie szablon, w którym wygodnie stworzysz listę zadań i rozplanujesz je na poszczególne dni. Małymi krokami osiągniesz spore sukcesy!

9. Podsumowanie roku 

Rok 2020 zdecydowanie będzie już na zawsze budził w nas mieszane uczucia. To jednak kolejne 365 dni naszego życia – i nie uwierzę, że nie zdarzył się chociaż jeden dobry, wyjątkowy! Najbliższe tygodnie mogą być dla Ciebie okazją do refleksji – co się udało i nie udało w tym roku? Odpowiedź możesz zapisać w ostatnim szablonie. Znajdziesz tam również miejsce na plany na 2021 rok – może pewne sytuacje, zachowania z 2020 roku są do powtórzenia lub poprawy? Zapisz wskazówki dla siebie – Twoja droga do świętości rozpoczyna się już dzisiaj, ale jeśli 2020 rok jest spisany przez Ciebie na straty, to przynajmniej pozwól sobie zacząć nowy, jeszcze piękniejszy rozdział życia w 2021 roku!

Wszystkie wymienione wyżej szablony do wydrukowania znajdziesz tutaj:

https://bit.ly/szablony-9pomyslow

 

Zapisz się do newslettera!

Na dobry początek – zapisz się na nasz newsletter!
Zaraz do Ciebie napiszemy!

Copyright targowiskoblog.pl © 2019 All Rights Reserved.