1, 2, 3 - szukam!

Julia

22 maja 2020

Chyba każdy z nas jako dziecko bawił się w chowanego. Czasem my szukaliśmy, a innym razem to nas szukano – właśnie na tym polega zabawa w chowanego. Taką nazwę nosi też ostatni film dokumentalny braci Sekielskich. Jest to już drugi film tego duetu, ta część podobnie jak poprzednia dotyka tematu pedofili w Kościele, jednak jest dużo łagodniejsza od pierwszej części. Produkcja uderza w konkretne osoby – ks. Arkadiusza Hajdasza, który dopuścił się przestępstw na tle seksualnym wobec małoletnich i biskupa Edwarda Janiaka, który jak się okazuje krył przestępstwa księdza Hajdasza, przenosząc go od parafii do parafii.  

Czy warto obejrzeć ten film?

Moim zdaniem zdecydowanie warto. Na pewno nie jest to przyjemny film z uwagi na temat, którego dotyka, zwłaszcza dla ludzi Kościoła może być to trudny seans, ale myślę, że należy mieć świadomość tego, że takie rzeczy się tam zdarzają – zresztą jak wszędzie. Film w bardzo delikatny i subtelny sposób przedstawia historię ofiar ks. Hajdasza, reżyser opowiada losy bohaterów wykorzystując do tego figurki obrazujące konkretne postacie i miejsca. Jest zrealizowany z klasą, bez zbędnego koloryzowania. 

Na co warto zwrócić uwagę? 

Film nie ma na celu zniszczenia Kościoła i wylania wiadra pomyj na księży, ale ma zwrócić uwagę na to, że zdarzają się przypadki, w których przestępca nie ponosi konsekwencji swoich czynów. Wszyscy chyba jesteśmy zgodni w tym, że jeśli ktoś popełnia przestępstwo, to powinien zostać ukarany. Nie może tu być żadnych wyjątków, nieważne czy sprawca jest lekarzem, nauczycielem czy księdzem – każdy kto wyrządza krzywdę innym powinien być pociągnięty do odpowiedzialności za swoje czyny. Nie możemy godzić się na to, żeby w Kościele działy się takie rzeczy. Warto też zauważyć, że Kościół podjął już stosowne kroki i robi wszystko, aby takie sytuacje nie powtórzyły się już nigdy więcej. Napisałabym o tym więcej, jednak nie mam wystarczającej wiedzy w tym zakresie – może kiedyś zrobi to ks. Michał. 

Co zrobiło na mnie największe wrażenie? 

Jedna z ofiar w swojej wypowiedzi mówi, że nie przekreśla Kościoła, jednak ma żal do tych, którzy wiedzieli o wszystkim, a nic z tym nie zrobili. Taka postawa jest czymś godnym podziwu biorąc pod uwagę to jak bardzo została skrzywdzona ta osoba. Dlatego tak ważne jest, żeby każdy kto krzywdzi ponosił konsekwencje, często od tego zależy ludzkie życie. Ofiary molestowania potrzebują wsparcia i zrozumienia, chowanie sprawców przed odpowiedzialnością jest najgorszym, co można zrobić w takiej sytuacji. Kościół musi dołożyć wszelkich starań, żeby pokrzywdzone osoby otrzymały właściwą pomoc i żeby doznana krzywda nie stała się powodem odejścia od Boga i Kościoła. 

Szukam! 

Jak w każdej zabawie w chowanego po odliczeniu przychodzi czas szukania. Szukam teraz odpowiedzi na pytanie “co dalej?”, prawdę mówiąc film pokazał to, o czym wcześniej już wiedziałam,  jednak zachęca do ponownej refleksji nad tym, co możemy z tym fantem zrobić. Chciałabym powiedzieć, że dobrze, że ten film powstał, ale pamiętajmy o tym, że nie każdy ksiądz to pedofil. Zanim wrzucimy wszystkich do jednego worka, zastanówmy się czy wszyscy księża, których spotkaliśmy w swoim życiu byli złymi ludźmi. Jestem pewna, że nie więc nie pozwalajmy na generalizowanie w tej kwestii. Wbrew temu co słyszymy w mediach i wśród ludzi, w Kościele dzieje się też dużo dobra i większość z nas pewnie tego doświadczyła. Szukajmy dobra. Co jeszcze my świeccy możemy zrobić, żeby walczyć z problem pedofili w Kościele? Przede wszystkim musimy się modlić za księży, którzy tak jak my są tylko ludźmi i czasem są słabi. Mamy takich księży, o jakich się modlimy. Sama modlitwa jednak nie rozwiąże problemu, czasem potrzeba działania. Jeśli jesteś ofiarą lub świadkiem molestowania małoletnich przez księży nie bój się zgłosić tego w odpowiednie miejsce. W każdej diecezji jest wyznaczona osoba, która zajmuje się właśnie takimi sprawami. Nie czekaj aż problem zniknie, ale szukaj pomocy w jego rozwiązaniu. 

 

Zapisz się do newslettera!

Na dobry początek – zapisz się na nasz newsletter!
Zaraz do Ciebie napiszemy!

Copyright targowiskoblog.pl © 2019 All Rights Reserved.